معاون وزیرعلوم: ایران در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا رتبه اول را دارد

شهریور ۳, ۱۳۹۵
49 بازدید

دکتر وحید احمدی سه شنبه شب در جمع خبرنگاران در دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت : ایران در شاخص نوآوری های جهانی در سال ۲۰۱۲ رتبه ۱۰۴، در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۱۳، در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰، در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۰۶ و در سال ۲۰۱۶ رتبه ۷۸ را کسب کرده است. وی اضافه کرد: رتبه […]

دکتر وحید احمدی سه شنبه شب در جمع خبرنگاران در دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت : ایران در شاخص نوآوری های جهانی در سال ۲۰۱۲ رتبه ۱۰۴، در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۱۳، در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰، در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۰۶ و در سال ۲۰۱۶ رتبه ۷۸ را کسب کرده است.
وی اضافه کرد: رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۹ رتبه ارتقا یافته و براساس آمارها، ایران در رتبه تحصیلات عالی در سال ۲۰۱۵ رتبه چهارم ، در شاخص فارغ التحصیلان مهندسی در رتبه دوم قرار دارد و در حوزه پیچیدگی اقتصادی نیز رتبه ۱۳۰ را کسب کرده است.
احمدی با بیان اینکه در نظر گرفتن سهم مناسبی از تولید ناخالص داخلی به امر پژوهش ضروری است، افزود: سهم تولید ناخالص ملی براساس برنامه پنجم توسعه باید به سه درصد می رسید که در حال حاضر این میزان ۰.۴۷ درصد است اما اهتمام دولت بر عملیاتی کردن این قانون است.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بر این اساس ، دولت در قانون بودجه سال ۹۵ اعتبارات ویژه ای را به تصویب مجلس رساند که براساس آن حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال برای پژوهش در نظر گرفته شده و علاوه بر آن حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال نیز برای پژوهش دستگاه ها اختصاص یافته است.
احمدی با بیان اینکه امیدواریم سهم تولید ناخالص داخلی به امر پژوهش از ۰.۴۷ درصد به یک درصد افزایش یابد،افزود: براساس قانون، دستگاه های اجرایی باید یک درصد از اعتبارات خود را به امر پژوهش اختصاص دهند که این امر هنوز محقق نشده است.
وی تصریح کرد: ۲۰ درصد مشوق هایی برای دستگاه هایی در نظر گرفته شده است و صورتی که دستگاه ها اقدام به اختصاص این اعتبارات به امر پژوهش کنند، ۲۰ درصد بودجه های آن ها اضافه خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری نشست معاونان پژوهش و فناوری منطقه چهار کشور در روز سوم شهریورماه در همدان تصریح کرد: در این نشست معاونان پژوهش و فناوری استان های همدان، مرکزی، قزوین و قم حضور خواهند یافت.
وی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم سیاست گذاری ها باید با همکاری دانشگاه ها و عقل جمعی صورت گیرد، ادامه داد: در این راستا، بسیاری از فعالیت ها به دانشگاه ها واگذار شده است به گونه ای که آیین نامه تشکیل شرکت های دانش بنیان به دانشگاه صنعتی اصفهان واگذار شد که این دانشگاه با همکاری تعداد دیگری از دانشگاه ها اقدام به تدوین این آیین نامه کردند.