سوم خرداد ماه، سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی گرامی باد.

خرداد ۳, ۱۴۰۰
38 بازدید

سوم خرداد ماه سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان در عملیات غرور آفرین بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی است. فتح خرمشهر تنها پیروزی در یک نبرد نبود، در واقع آزادسازی خرمشهر یکی از آن رویدادهای ویژه و یک فتح الفتوح به معنای واقعی و یکی از نقاط عطف تاریخ جنگ تحمیلی هشت ساله عراق […]

سوم خرداد ماه سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان در عملیات غرور آفرین بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی است.

فتح خرمشهر تنها پیروزی در یک نبرد نبود، در واقع آزادسازی خرمشهر یکی از آن رویدادهای ویژه و یک فتح الفتوح به معنای واقعی و یکی از نقاط عطف تاریخ جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران بود. در مقام مقایسه شاید تنها فتح جزیره فاو در عملیات والفجر ۸ بدست غیور مردان ایران اسلامی را بتوان با آن برابر دانست.

خرمشهری که پس از مقاومت دلیرانه ۳۵ روزه مردم ورزمندگان در چهارم آبانماه ۱۳۵۹ بدست رژیم بعث عراق سقوط کرده بود، در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ پس از حدود ۱۹ ماه (۵۷۸ روز) با ایثار رزمندگان به آغوش میهن بازگشت.

فتح خرمشهر مهمترین هدف از اهداف چهارگانه عملیات عظیم بیت المقدس بود. این عملیات آنقدر مهم و این پیروزی آنقدر ارزشمند بود که تاریخ دفاع مقدس هشت ساله را به دو بخش پیش و پس از آزادسازی خرمشهر تقسیم میکنند.

حفظ خرمشهر از نظر صدام چنان اهمیتی داشت که به گواهی تاریخ رژیم بعث تمام توان ماشین نظامی خود را بر حفظ آن قرار داده بود. این شکست علاوه بر بعد نظامی، چنان ضربه ای از نظر حیثیتی بر دشمن وارد کرد که تا مدتها از اعلام رسمی آن خودداری می کردند.

با این شکست، از بعد نظامی برای اولین بار از زمان شروع جنگ عراق در موضع ضعف قرار گرفت و از منظر سیاسی نیز، عراق نقطه اتکای خود برای مذاکره را از دست داد و از آن پس، ایران در هر دو عرصه نبرد و دیپلماتیک در موضع برتر قرار گرفت.

نتایج این عملیات نیز حیرت انگیز است:

آزادسازی ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از میهن اسلامی از جمله خرمشهر و تأمین ۱۸۰ کیلومتر خط مرزی، به هلاکت کشیدن ۱۶۰۰۰ متجاوز بعثی و به اسارت درآوردن ۱۹۰۰۰ نفر، انهدام ۶۰ فروند هواپیما، ۳ فروند هلیکوپتر، ۴۱۸ دستگاه تانک و نفربر و …

همچنین به غنیمت گرفتن یک فروند هلیکوپتر، ۱۰۵ دستگاه تانک و نفربر، ۵۶ دستگاه خودرو و مقدار متنابهی اسلحه و مهمات.

شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی‌ در رابطه با عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس و فتح خرمشهر طی سخنانی چنین گفته است:  «سوم خرداد سال ۱۳۶۱، یادآور تجلى اراده و غرور ملتى مسلمان و آزاده در آزادسازى خونین‌شهر است… اهمیت فتح خرمشهر یا بهتر بگوییم شهرى که به فرموده امام(ره)، خدا آن را آزاد کرد، در این است که به عمق این پیروزى عظیم پى ببریم. فوران اخلاص‌ها در وجود رزمندگان اسلام اعم از سپاهی، ارتشی، بسیجی، جهادگر و مزین به حضور روحانیت، زمینه ‌ساز نصرت خدا گردید.»

دانشگاه گرمسار، سالروز این پیروزی بزرگ را به همه ملت شریف ایران تبریک گفته و از مقاومت و ایثار تمامی غیور مردانی که به هر نحو در این پیروزی بزرگ نقش داشتند، تقدیر و تشکر مینماید.