آیت الله موسوی اردبیلی: عدم آشنایی با دانشگاه موجب برخی موضع گیری های ناسنجیده می شود

آیت الله موسوی اردبیلی: عدم آشنایی با دانشگاه موجب برخی موضع گیری های ناسنجیده می شود
آذر ۲۱, ۱۳۹۴
47 بازدید

حضرت آیت الله موسوی اردبیلی گفتند: موانع موجود و کاهش اختیارات دانشگاه ها در حوزه فرهنگی ناشی از عدم انس و آشنایی با دانشگاه است که موجب موضع گیری های ناسنجیده می گردد. این مرجع تقلید در دیدار معاونت فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و جمعی از مسئولین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های قم اظهار […]

حضرت آیت الله موسوی اردبیلی گفتند: موانع موجود و کاهش اختیارات دانشگاه ها در حوزه فرهنگی ناشی از عدم انس و آشنایی با دانشگاه است که موجب موضع گیری های ناسنجیده می گردد.

این مرجع تقلید در دیدار معاونت فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و جمعی از مسئولین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های قم اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد یکی دقت برگزیدن افراد شایسته در سمت های علمی و دانشگاهی و دیگری حفظ شخصیت و شانیت مستقل و ارزشمند دانشگاه است.

ایشان افزودند: دانشگاه های اسلامی باید همواره از روشن بینی و تعاطی نظرات بهره مند باشد و این در سایه استقلال امکانپذیر است.

آیت الله موسوی اردبیلی با بیان اینکه دولت یازدهم خدمات و فعالیت های قابل تاییدی در این زمینه داشته است، عنوان کرد: موانع موجود و کاهش اختیارات دانشگاه ها در حوزه فرهنگی ناشی از عدم انس و آشنایی با دانشگاه است که موجب موضع گیری های ناسنجیده می گردد.

او در مورد وحدت حوزه و دانشگاه گفت: امیدوارم با پیگیری مسئولین رشد و ارتقای دانش مشترک و برخورداری از فضای مشترک این دو جریان را شاهد باشیم.

این مرجع تقلید با اشاره به شناخت خود از شهید دکتر مفتح گفت: مطالبی که آقای هاشمی بیان کردند بسیار خوب بود و اگر عده ای نمی پسندند گمان می کنند زود است درحالیکه زود نیست.

دکتر هاشمی نیز در سخنانی ابراز داشت: عده ای تلاشهایی کردند و حاضر نیستند بپذیرند که بدنه دانشگاهها و جامعه مقوله دیگری را می خواهد و به همین خاطر از طریق رسانه ها و سایتها و ابزارهایی که در اختیار دارند سعی می کنند مانع تراشی در جهت حرکت جدید دانشگاه کنند و لذا علیرغم تلاشهای دولت و وزارت علوم، کار در دانشگاهها مقداری سخت شده است.

او افزود: ما هم از نظر علمی، شیب صعودی خوبی را داریم به نحوی که تا چهارسال پیش رشد خوبی را نداشتیم اما در سال ۹۳ این شیب منفی شد و از یکسال پیش مجددا شیب صعودی پیدا کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از نظر فرهنگی فضای دانشگاهها فضای بسته بود و هم دخالتهایی از خارج دانشگاه زیاد شده بود و اختیارات دانشگاهها کم شد و دانشگاههای غیر دولتی محدودیتهای زیادی مواجه شدند اما اکنون استقلال دانشگاهها، مشارکت اساتید و امید دانشجویان رو به افزایش است هرچند کارشکنی زیاد است.